Flexible Metal Corner Drywall Joint Tape

Përshkrim i shkurtër:

Flexible metal corner tape is ideal for different corners and angles which are 90 degrees to prevent corner not damage. It has high strength and rustiness resistant.


Detail Product

Produkt Tags

QUANJIANG është një nga prodhuesit kryesorë dhe furnizuesit e një të botës tekstil me fije qelqi markë e famshme Drywall kasetë të përbashkët letrës në Kinë, të mirëpritur për të blerë ose me shumicë përshtatur drywall shirit letër të përbashkët të bëra në Kinë dhe për të marrë mostër e lirë nga fabrika tonë.

Drywall përbashkët Paper Tape

◆ Product Përshkrimi

Flexible metal corner tape is ideal for different corners and angles which are 90 degrees to prevent corner not damage. It has high strength and rustiness resistant.
Product Specification:

Material: Paper tape with metal strip reinforced. Paper tape is reinforced fiber paper.

Metal has aluminum strip or galvanized steel strip or zinc finished metal strip.

Dimension: 5cmx25m, 5cmx30m or as requirements.

logo

 

◆Data Sheet:

Flexible Metal Corner Drywall Joint Tape

Metal strip
Metal type galvanized steel zinc finished metal aluminum
Metal width 11mm 11mm 10mm
Metal thickness 0.25mm±0.01mm 0.23mm±0.01mm 0.25mm±0.01mm
Distance between two strips 2mm±0.5mm 2mm±0.5mm 2mm±0.5mm
Paper tape
Paper unit weight 140g/m2±10g/m2 140g/m2±10g/m2 140g/m2±10g/m2
Paper thickness 0.2mm±0.01mm 0.2mm±0.01mm 0.2mm±0.01mm
Paper perforation type Pin type perforated Pin type perforated Laser perforation

 

Main Uses:

The flexible metal corner tape is easier to use than traditional metal corner bead.

It is a widely used tape in various applications, especially used for wall renovation, decoration and the like. It can be stuck to plaster boards, cements and other building materials completely and can prevent against the cracks of the wall and its corner.

 

Advantages and benefits:

* Excellent tensile strength

* Galvanized steel or Aluminum strip

* Anti-Corrosion and Rust-proof

* Easy cut and application

 

Instruction of Uses:

Cut flexible metal corner tape into one of the two strips with a knife to score and bend. The distance between your cuts will depend on how tight a radius you want to achieve. Apply generous coat of joint compound to a depth of 1/8”, covering both sides of the corner the same time. With the metal facing the wall, fold tape at the center margin and press firmly into the compound.

Once the corner is embedded, remove excess compound with taoing knife. After the first coat dries, sand lightly, apply finish coat and feather edges two inches beyond edges of the first coat. If needed apply a second coat 6”-10” wide on each side of corner. When dry, sand lightly is needed. The wide , galvanized steel strips act as a guide to ensure straight, reinforced angles for both “ inside” and “outside” corner needs.

◆ Specifikimi

Material: Reinforced fiber paper

Ngjyra: E bardhë

Dimension: 2 "(5cm) x250 '(76.2m), 50mmx75m, 50mmx150m ...

◆ Avantazhet dhe përfitimet

* Tape është prodhuar nga një letër të veçantë fibered me forcë shtuar në tërheqje për të ndihmuar në parandalimin e marramendës, wrinkling ose shtrihen.

* fibër Paper lëmuar për respektimin më të mirë.

* Tape ka saktësi-përputhet qendër rrudhë për aplikime të lehtë dhe të sakta qoshe.

* Me forca të lartë lagësht dhe të thatë, intensiteti i thatë është ≥6.5KN / M, Intensiteti i lagësht është ≥2.5KN / M.

* Double hasër, forca e përbashkët është më e lartë, fibër minimale aderimin është jo më pak se 50%.

* Shpim Laser ose lloj pin shpuar, pėrshkueshmėrisė është i mirë, në mënyrë efektive të shmangur lëkurë dhe shtresa.

 

◆ Paketa

Çdo roll në kutinë e bardhë.

Me kuti kartoni ose paletë

6360547300970600046380770

 

◆ Përdorimi Main

Projektuar për të përforcuar dhe për të fshehur nyjeve dhe qoshet, të lehtë për të zgjidhur problemet nyje

 

 

◆ Të tjerët

port FOB: Ningbo Port

Small samples: free

design Customer: welcome

mënyrë minimale: 1 paletë

Kohë për dorëzim: 15 ~ 25 ditë

Kushtet e pagesës: 30% T / T në të avancuar, 70% T / T pas kopje të dokumenteve ose L / C

 


 • Previous:
 • Next:

 • Dërgo mesazhin tuaj për ne:

  Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni Zemra

  Related Products

  Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni Truck